ما در آستانه انقلاب فن‌آوری هستیم. انقلابی که به صورت بنیادین در حال تغییر زندگی، کار و ارتباطات ماست. این تحول بزرگ از لحاظ مقیاس و پیچیدگی به هیچ تجربه بشری شباهت ندارد. ما هنوز نمی‌دانیم که آینده این تحول بزرگ چگونه خواهد بود. اما یک چیز کاملا واضح است: واکنش ما به این تحول عظیم باید منسجم و فراگیر باشد و همه ابعاد جامعه، از بخش های خصوصی و دولتی تا جامعه مدنی و آکادمیک را در برگیرد.

انقلاب صنعتی اول از آب و انرژی بخار به منظور مکانیزه کردن تولیدات استفاده نمود. انقلاب صنعتی دوماز قدرت الکتریسیته به منظور تولید انبوه بهره برد. سومین انقلاب صنعتی از علم الکترونیک و فنآوری اطلاعات به منظور تولید خودکار استفاده نمود. انقلاب چهارم صنعتی بر پایه های انقلاب سوم بنا نهاده شده است و شامل همجوشی فن آوری های مختلف است که مرزهای زیستی، دیجیتال و فیزیکی را در می‌نوردد.

دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد تحولات امروزی دیگر همان انقلاب صنعتی سوم نیستند، بلکه نوید ظهور چهارمین انقلاب صنعتی‌ را می‌دهد. سرعت تحولات جدید هیچگونه سبقه تاریخی ندارد. در مقایسه با انقلاب صنعتی سوم که پیشرفتی خطی داشت، انقلاب صنعتی چهارم سرعت نمایی دارد. در ضمن این تحول تقریبا همه صنایع را در بر می گیرد. وسعت و عمق این تغییرات، نویدبخش تحول در کل نظام های تولید، مدیریت و کنترل می‌باشد.

در واقع ،قسمت هیجان انگیزتر این انقلاب صنعتی جدید فرای بهره وری است.انقلاب صنعتی در مورد تولید بهتر،محصولات هوشمندتر در مورد سفارشی سازی مقیاس است.دنیایی رو تصور کنید که می توانید در اون دقیقا محصول مورد نیازتونو بخرید،با همون کارایی و مشخصاتی که نیاز دارید.انقلاب صنعتی چهارم در راه است و تکنولوژی هوش مصنوعی با صنعت چه خواهد کرد،تولید محصول 30 درصد سریعتر و 25 درصد ارزان آیا امکان پذیر هست؟

فیلم زیر شامل سخنرانی آقای اولیور اسکالابر (Olivier Scalabre) با زیر نویس فارسی در همایش جهانی سازمان تد در مورد نسل 4 انقلاب صنعتی و تاثیرات آن در جهان امروزی می باشد.

محل سخنرانی : پاریس

تاریخ سخنرانی : ماه می 2016

تعداد دفعات دانلود این فیلم از وب سایت تد : 1468302 بار